Діти і книжки: від малого до великого
Виявляється, навчити дитину розмовляти набагато складніше, ніж здається. Це для дорослих слова – зрозуміла і стандартна річ, у той час як для дітей це справжня магія, з якою ще треба порозумітися. І досить нелегко дійсно зацікавити дітей процесом навчання, який включає в себе і читання.
Які книжки читати дітям?
Дитину зазвичай знайомлять з книжками з дитинства. Спочатку, щоправда, вона їх сприймає лише на дотик і на зуб. Тому батькам доводиться просто читати дітям різні казочки і вірші, терпляче чекаючи, поки вони стануть достатньо дорослими, щоб зрозуміти їх сенс. Зовсім маленьким дітям треба купувати книжки з яскравими і великими ілюстраціями. Бажано, щоб вони були виконані з цупкого матеріалу. Читати такі книжки треба виразно і голосно, показуючи дитині картинки і імітуючи дії усіх героїв книги.
Коли дитина доросла до віку, коли вона вже повинна читати і захоплюватися книжками, але ще цього не робить, починайте панікувати і купувати підручники оптом. Дитину треба привчати читати, головне – правильно її зацікавити. Тепер батьки не повинні голосно декламувати казки, повинен бути звичайний голос, звичайна інтонація. Обов’язково поділяйте книгу на частини і читайте її так. По-перше, так вона легше сприймається. По-друге, дитина може настільки зацікавитися, що почне намагатися читати самостійно, а не чекати, поки їй зможуть прочитати продовження. У такому віці найкраще читати книги, наповнені пригодами, повчальними історіями, корисною інформацією. Також не завадить купити декілька дитячих енциклопедій.
Дитина пішла до школи, а значить її літературні інтереси тепер формують не лише батьки, а й викладачі у школі. Коли маля відправляється в перший клас, батьки повинні закінчувати з читанням вголос і привчати дитину читати самостійно. Звичайно, спочатку дитина буде робити це повільно і з помилками, але сварити її не треба, навпаки – треба заохочувати і виправляти помилки. Психологи радять не тільки змушувати дитину читати, але й пропонувати їй придумувати літературні речі самостійно. До того ж у дитини завжди під рукою повинна бути книга. Найкращий вихід з ситуації – записати дитину в бібліотеку, а ще купувати їй по книжці в місяць. Щоправда, книги вже повинні бути не зовсім дитячі – з дитячим сюжетом, але написані не дитячою мовою і з мінімальною кількістю ілюстрацій. Це можуть бути книги зі шкільної програми або книги, що стосуються захоплень дитини.
Головне – повільно припиняти читати вголос, бо чим довше батьки будуть це робити, тим пізніше дитина навчиться читати самостійно. Краще пропонувати дитині самій читати вголос і читати разом з нею, виправляючи помилки.