Механізм співпраці непобутових споживачів та енергопостачальників
Новий Закон України «Про ринок електричної енергії» створив здорове конкурентне середовище для енергопостачальників. Після набуття чинності його положень непобутові споживачі самі вирішують, у кого купувати електроенергію у своєму регіоні.
Механізм співпраці непобутових споживачів та енергопостачальників в умовах нового законодавства в Україні
Новий Закон України «Про ринок електричної енергії» створив здорове конкурентне середовище для енергопостачальників. Після набуття чинності його положень непобутові споживачі самі вирішують, у кого купувати електроенергію у своєму регіоні. І тепер постачальники електричної енергії в Україні мають боротися за кожне підприємство. Тож, як тепер обрати електропостачальника, як укласти з ним договір, як перейти до іншого, — розкажемо у нашому матеріалі.
Пропозиції щодо співпраці
Тепер умови співпраці кожен енергопостачальник публікує у відкритому доступі. На своїх офіційних сайтах всі компанії-постачальники розміщують комерційні пропозиції. В них викладені умови співпраці:
- Тарифи та методи їх диференціації (якщо така передбачена енергопостачальником);
- Строки та механізми оплати за спожиті послуги;
- Методи відшкодування за порушення умов співпраці;
- Термін дії умов договору;
- Інші пункти.
З усіх комерційних пропозицій підприємства обирають ті, що відповідають їх обсягам споживання, очікуваним витратам та мають зручний для них механізм розрахунків.
Детальніше дивіться тут.
Ініціація співпраці
Оскільки всі постачальники електроенергії в Україні співпрацюють виключно за умови укладення договору на постачання електричної енергії, непобутовий споживач має надати відповідний пакет документів:
- Заяву-приєднання, яку можна заповнити на сайті енергопостачальника;
- Витяг з ЄДРПОУ;
- Підтвердження повноважень представника;
- ЕІС-коди точок комерційного обліку (вони присвоюються тільки після підписання договору з ОСР).
Протягом 3-х робочих днів постачальник надає відповідь про можливість підключення. Але бувають ситуації, коли підприємство може прийняти рішення про зміну постачальника. В такому разі механізм буде дещо відрізнятися.
Порядок зміни енергопостачальника
Якщо підприємство приймає рішення про перехід до іншого постачальника, вони так само мають надати документи та заяву приєднання. Але є додаткові зобов’язання перед поточним енергопостачальником:
- Необхідно повідомити його про завершення співпраці не пізніше, ніж за 21 день до початку нового розрахункового періоду;
- Обов’язково треба розрахуватися за спожиту енергію, провести звірку, отримати відповідні акти.
Решта процедурних моментів такі ж як і при первинному підключенні. Проте новий партнер може відмовити у співпраці, якщо споживачу припинили енергопостачання через заборгованість.
Нові положення Закону України дозволяють непобутовим споживачам самостійно обирати та змінювати компанію, що буде надавати послуги з енергопостачання. Це є поштовхом, завдяки якому постачальники електроенергії продовжують покращувати якість надання послуг, підвищувати рівень обслуговування. Крім цього, оновлений ринок електричної енергії дозволяє інтегруватися до енергетичних систем європейських країн, де такий механізм використовується давно і зарекомендував себе як ефективний та дієвий.