Вплив плеєрів на втрату слуху
Дослідження фахівців-дефектологів в області сурдології (розділ, що вивчає глухоту та порушення слуху), показали, що прослуховування музики може призводити до різних захворювань в області слуху: від виникнення дзвону у вухах і різних шумів до приглухуватості – ослаблення уваги з порушенням сприйняття звуків навколишнього світу, а в подальшому, і труднощів сприйняття мовленнєвої комунікації.
Щоб уникнути негативних наслідків від музики, рівень потужності звуку у вашому плеєрі не слід піднімати понад 90 децибел (що складає 2\3 від граничній гучності девайса).
(Без) відповідальність виробника?
На сьогоднішній день у всьому світі випускається величезна кількість mp3 плеєрів. Такий гучний виробник техніки, як Apple, наприклад, виходить за межі безпечного звучання, піднімаючи граничну гучність до 120 дБ. Країни європейського Союзу проявили занепокоєння про здоров'я своїх громадян, і на законодавчому рівні обмежили звучність виходячих в продаж плеєрів до 100 дБ, але і ці рамки небезпечні для здоров'я вуха. Перманентна дія музики на iPod’і на вуха, навіть, на перший погляд, на прийнятної гучності, руйнує волоскові клітини внутрішнього вуха, які передають в головний мозок сигнальний посил про звучанні. Нижче наведені значення допустимого впливу фонового шуму, у відповідності з Федеральним Агентством з Охорони Праці та Здоров'я Сполучених Штатів.
Прослуховуючи музику на своєму iPod’і в тролейбусі або метро, по дорозі на роботу або навчання, ви зменшуєте тривалість безпечного звучання плеєра на ваші вуха з допомогою постійного збільшення гучності з-за наявності створюваного транспортом фонового шуму. Рівень «галасливості» громадського транспорту коливається на позначці у 90 децибел, відповідно, якщо гучність звуку у вашому плеєрі перекриває цей шум, ви досягаєте позначки в 110 децибел, яка є небезпечною для слуху вже після 30 хвилин прослуховування музичних композицій.
Як уникнути проблем зі слухом, не відмовляючи собі в музиці
Навушники старого покоління – дископодібні «затички», на шляху до вуха не створюють перешкод для зовнішніх шумів, тому звук доводиться постійно підвищувати, виходячи на жваві проїзди або сідаючи в галасливий транспорт. До того ж, вони не зовсім зручні у використанні, бо виробляються за єдиним стандартом і підходять не для всіх вушних раковин, а у деяких людей при використанні навіть мають властивість постійно вивалюватися з вуха, що незручно: знижується комфорт прослуховування в статичному положенні, не кажучи вже про використання при заняттях спортом. Що робити? Як слухати музику максимально безпечно і комфортно для слуху?
Сьогодні різні виробники побутової техніки, такі, наприклад, як Future Sonics, Shure, Etymotic та інші, випускають навушники, ізолюючі вухо від зовнішніх звуків, знижуючі фоновий вплив на внутрішнє вухо, таким чином, виключаючи потребу у людини, яка слухає музику, постійно підвищувати гучність. Таким чином, купуючи навушники, варто звертати увагу на рівень шумозаглушення і звукоізоляції, що надаються виробником – це і матеріал, з якого виготовлені навушники (особливу увагу варто приділити тій частині, яка безпосередньо входить у вухо), і саму фізику форми насадки (здатність до згинання і відновлення форми).
Для людей, які з особливою увагою ставляться до власного слуху та комфортності прослуховування, існує таке пристосування, як індивідуальні насадки на навушники. Для їх виготовлення створюється персональний зліпок вушного каналу людини, що апріорі означає зручність у використанні в будь-яких ситуаціях – навушник не вискочить з вуха, бо буде щільно займати порожнечу вуха. Якщо ви консерватор і не особливо приймаєте нововведення і користуєтеся «затичками», що зазвичай входять в базову комплектацію товару, рекомендується не збільшувати гучність звучання більш 2\3 від максимального рівня звуку і обмежувати тривалість прослуховування на даній гучності в цілому не більше 1 години в день. Дані рекомендації стосуються здоров'я вашого слуху, тому сприймати їх варто так само, як поради щодо застосування головних уборів та сонцезахисних окулярів в особливо яскраві літні дні, щоб уникнути погіршення зору або сонячного удару.
Інформація надана Центром Слуху "Бетертон".